ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ   |   ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ   |   ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Πρόγραμμα Σπουδών

Εργασίες Μαθητών

Το Σχολείο μας  θεμελιώθηκε από την Υπουργό Αιγαίου κ. Ελισάβετ Παπαζώη και τον Νομάρχη Κυκλάδων κ. Παναγιώτη Ρήγα την 14η Σεπτεμβρίου 1998. Διαθέτει οχτώ αίθουσες διδασκαλίας, δύο αίθουσες πληροφορικής, μια  αίθουσα  εκδηλώσεων ,μια αίθουσα για την αποθήκευση του αθλητικού εξοπλισμού  και ένα εργαστήριο χημείας.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το Σχολείο μας διαθέτει δύο Εργαστήρια Πληροφορικής. Στο καθένα από αυτά υπάρχουν περίπου δέκα σταθμοί εργασίας όπου οι μαθητές σε ομάδες συνεργάζονται για τη δημιουργία εργασιών. Τα εργαστήρια αυτά χρησιμοποιούνται από τα μαθήματα Πληροφορικής και Ερευνητικής Εργασίας.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών πραγματοποιούνται μαθήματα της ίδιας επιστήμης καθώς και σχετικά πειράματα από τον υπεύθυνο καθηγητή και τους παραβρισκόμενους μαθητές.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Στην αίθουσα εκδηλώσεων πραγματοποιούνται διάφορες συναντήσεις είτε μεταξύ μαθητών και καθηγητών είτε μεταξύ γονέων και καθηγητών. Επιπλέον, ο χώρος χρησιμοποιείται για διάφορες ενημερωτικές παρουσιάσεις και για τη παρουσίαση των εθνικών εορτών από τους μαθητές του σχολείου. Σε περίπτωση κακοκαιρίας ο χώρος χρησιμοποιείται για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής όπου τα παιδιά παίζουν επιτραπέζιο τέννις (ping-pong) και αντιπτέριση (badminton).

Σχολικές Εκδηλώσεις

Τήνος